Ahogy minden évben, idén is Kölnben, Németországban, a Koelnmesse területén több százezer gamer rajongó gyűlt össze, hogy részt vegyenek az év egyik legjelentősebb buliján: újra itt a Gamescom! 340 000 látogatóval, 635 kiállítóval (88 országból) Európa legnagyobb gamer rendezvénye, látogatószám alapján a világ második legnagyobbjának számít. Egy ekkora rendezvényről természetesen a média sem hiányozhat, idén kb. 6000 újságíró volt jelen. Yuriko idén a Riot Games meghívott League of Legends cosplayeseinek csapatát erősítette, beszámolóját alább olvashatjátok:
A hangulat most is a „szokásosan” fantasztikus volt, de ez a rendezvény jellegéből is adódik. Számos hatalmas csarnok, rengeteg cég, színpadok, fények, hírességek, stb. – és természetesen rengeteg játék, újdonság, a legújabb technológiák bemutatása, számos kiegészítő programmal támogatva. A legtöbb standnál nem csupán a játékok egyszerű kipróbálására volt lehetőség, a különböző feladatokat teljesítőket (bizonyos boss legyőzése az adott játékban stb.) plusz extra ajándékokkal jutalmazták.
Ami nekem továbbra is nagyon tetszik, az a díszletek és fények által teremtett hangulat, bármely játékról legyen is szó 🙂
Személy szerint engem elsősorban a Square Enix, azon belül is főleg a FINAL FANTASY XIV – A Realm Reborn érdekelt (éveken keresztül játszottam a Final Fantasy XI-el, amit a XIV követett), ami most szép nagy standot kapott, ráadásul két helyen is zajlottak a programjaik. Szombaton sikerült elcsípni egy fotóra a játék producerét, Yoshidát is, aki éppen autogram osztást tartott.
Nem volt meglepetés, ismét hatalmas területet fedett le a BLIZZARD, játékokra lebontva, újra rengeteg díszlettel, kiállításokkal, stb.
A folyosókat egyébként idén jobban próbálták tehermentesíteni, ami azt jelentette, hogy amennyiben a tömeg vészesen feltorlódni látszott, a csarnokok felé haladók „sávját” az épületen kívülre terelték, akik így külső téren haladtak tovább.
Számos egyéb cégre és játékra kitérhetnék még, de a lista túlságosan is hosszúra nyúlna, a rendezvény minden egyes részletét is nehéz lenne bemutatni, ezért inkább csak néhány dolgot ragadnék ki, a többit pedig képekben. 😉
Riot Games – League of Legends
Amire most külön is kitérnék, az a Riot Games – League of Legends részleg, többek között azért is, mert meghívott cosplayesként vettem részt a Riot programjaiban, így ezen a részen viszonylag sok időt töltöttem.
Az előző évhez ami számomra látványosabb különbség volt, hogy a Riot többszörösére növelte a bérelt területet. Míg tavaly egyetlen, ám viszonylag nagy színpaduk volt, addig most a fél 8-as csarnokot kibérelték (ilyet eddig max. a Blizzard-tól láttunk).
Külön színpadon pörögtek a LoL meccsek, ahol a közönség egy nagy lelátóról szurkolhatott, egy másik – díszletekben gazdag – színpadon a cosplay, interjúk, és vendégek programjai zajlottak. Minden napra jutott egy „Cosplay Parádé”, ami lényegében egy cosplayes felvonulást takart a színpadon – erre bárki szabadon jelentkezhetett, akárcsak a szombati cosplayversenyre. A terület többi részén számos díszletet, fotófalat, dekorációkat állítottak fel, a fal mentén pedig kiállítás kapott helyet (LoL concept artok, karakter tervek, stb.).
Nagy hangsúlyt kaptak a különféle rajongói tevékenységek. Két darab díszletekkel felturbózott pultot állítottak fel a meghívott cosplayesek és rajzolók számára. Az egyik pultnál az érdeklődők élőben nézhették hogyan dolgoznak a cosplayesek a jelmezeiken, míg a másik pultnál időbeosztásuk szerint lehetett találkozni és kérdezni a cosplayes vendégektől, illetve ennél a pultnál kaptak helyet a grafikusok, rajzolók is. A meghívott cosplayesekről a grafikusok képeket készítettek – ehhez kb. 45-50 percet kellett modellt állni – majd ezeket a képeket mind a modell, mind a rajzoló aláírta, és nyereményként kiosztásra kerültek a rajongóknak.
A rajzolásnál rólam a képet Ayanor készítette, aminek azért is örültem, mert a meghívott rajzolók közül az ő képei tetszettek legjobban. A Riot ígért egy jó minőségű fotót a készített rajzról, amit még nem kaptunk meg (kiindulva abból mi szervezők egy-egy Mondocon után hogy érezzük magunkat, nem is csodálom hogy nem jutottak még el idáig), de lesifotóm van a munkafolyamatról.
A Riot igyekezett megkönnyíteni a dolgunkat, így meghívott cosplayesként használhattam a külön a mi részünkre kialakított öltözőt, melyhez egy saját zárható szekrényke is járt. Ráadásul a belépésre jogosító kártyát és a szekrény kulcsát a rendezvény teljes idejére megkaptuk, még akkor is, ha nem minden nap dolgoztunk a Riot standnál.
A LoL cosplayesekre a Riotosok különösen figyeltek. Pl. ha egy cosplayes szerette volna használni a fotófalat és az előtte lévő díszleteket, de sokan ücsörögtek rajta (ami szinte állandó jelenség volt), akkor néhány Riotos kérés nélkül, azonnal odament, és arrébb terelte az embereket. Emellett naponta egyszer egy hivatalos Riot fotós bármely LoL cosplayesről készített képeket, segített a pózokban stb. – ezeket a fotókat a hivatalos honlapon lehet napi bontásban megnézni.
Aki esetleg beleunt volna a játékok kipróbálásába, vagy csak egy kis szünetre vágyott, számos egyéb helyszín és tevékenység közül válogathatott. Ezek közül csak néhány lényegesebbet emelnék ki, különben a beszámoló túl hosszúra nyúlna.
Cosplay Village
A Cosplay Village területén gyűlt össze a legtöbb cosplayes. Tegyük hozzá, ez volt a legbiztonságosabb hely számukra, a csarnokok között, illetve a csarnokokban akkora tömeg mozgott, hogy a jelmezekre nézve „életveszélyes” volt csúcsidőben kimozdulni (könnyen néhány sérült cosplay darabot eredményezhetett).
A Village egyébként saját színpaddal rendelkezett, itt szinte csak cosplayes programokkal találkozhattunk.
Számos háttér, fotófal, pihenő részleg állt itt rendelkezésre. Kimondottan hasznos és ügyesen kialakított volt a cosplay javítórészleg, mely egy elkerített kis területből állt, kb. 4 asztallal, szerszámokkal, és egy szabadon használható varrógéppel. A cosplayesnek nem kellett egyedül megbirkóznia a problémákkal, néhány fős személyzet várta, hogy miben kell segíteni. Egy kisebb ragasztás ereéig nekem is be kellett térnem ide, amikor a tömegben megrántották a páncélom egy részét – az itt dolgozó segítők azonnal rendelkezésre álltak, nem kellett csinálnom semmit, csak megmondani mit és hogyan, és már javították is.
Fáradt cosplayesek, cuccok szanaszét a földön, illetve „let me take a selfie” hangulat 😀
Retro Játék részleg
A név elárulja miről is van szó. Aki még találkozott annak idején Atari-val, Commodore 64-gyel, az első verziós SEGA és Nintendo gépekkel, stb., az jó helyen járt egy kiadós nosztalgiához. Az érdeklődők asztaloknál, vagy a földre helyezett kényelmes párnákon, babzsákokon nosztalgiázhattak. Vitrinekben több gépet és játékot kiállítottak, és még egy Atari ill. Commodore gép belsejébe is belenézhettünk. Az ember azt gondolná hogy szinte csak az idősebb korosztály képviseltette itt magát, ennek ellenére meglepően sok volt a fiatal is.
Ugyan ebben a csarnokban kaptak egyébként helyet az autómodellezők is, illetve egy mini állás- ill. tanulmányi börze, ahol különböző cégek és iskolák hirdették a játékokkal, játékfejlesztéssel kapcsolatos állásokat, tanfolyamokat, stb. Aki tehát ebbe az iparágba szeretné belevetni magát, de nem tudja hol kezdjen hozzá, itt nagyon jó helyen járt.
De ezen kívül volt még a szimulátoroktól kezdve a táncpadon át minden, volt miből válogatni 🙂
Természetesen egyetlen rendezvény sem maradhat árusok nélkül, ez alól a Gamescom sem volt kivétel. Sőt, még magyar boltosokkal is találkoztunk (meg is lepődtem amikor rámköszöntek, hogy „na itt is lehet ismerős magyar arcokat látni” 🙂
Ezen kívül számos büfé kínálta erősen túlárazott üdítőit és ételeit a csarnokokban kialakított szigeteken, vagy a belső köztes udvarokon.
Millióegy dolgot lehetne még mesélni, illetve mutatni, de úgysem tudnám teljes körűen bemutatni ezt a rendezvényt, ezt egyszer legalább élőben látni kell 🙂 Nekem volt szerencsém másodszor ellátogatni rá, és remélem jövőre is sikerült, aki teheti próbálja ki, mindenképpen megéri!
Hajrá Gamescom 2015! 😉